چگونه دود می‌تواند ریه‌های اسب را تحت تاثیر قرار دهد؟

چگونه دود می‌تواند ریه‌های اسب را تحت تاثیر قرار دهد؟ | رایمون متخصص تغذیه اسب | 1

تاکنون، در سال 2020 ایالات متحده و کل دنیا با فجایع پی در پی مواجه گشته­اند. امسال تابستان یکی از بدترین موارد آتش‌سوزی را طی سال‌های اخیر داشته است و تاثیر بسیاری بر بیشتر مناطق غربی ایالات متحده گذاشته است. این آتش‌سوزی‌ها و دودها علاوه بر این­که به بدن ما زیان وارد می­سازند، اسب‌هایمان را نیز حتی بیشتر از ما تحت تاثیر قرار می‌دهند. برای دانستن موارد بیشتر با ما همراه باشید.

چگونه دود می‌تواند ریه‌های اسب را تحت تاثیر قرار دهد؟ | رایمون متخصص تغذیه اسب | 3

وقتی به دود فکر می­کنید، به چه چیزی به خاطرتان می­آید؟ معمولا در نخستین نظر، بو و حالت مه‌گرفتگی آن، که هفته‌ها در پیرامون آن معلق می‌ماند، به­نظر می‌رسد. دود شامل اجزای متفاوتی مانند مونوکسیدکربن، دی اکسیدکربن، دوده و سایر ذرات می­باشد. زیانی که استنشاق دود به بدن ما وارد می­سازد به همان اندازه می‌تواند به سلامتی اسب‌های ما نیز لطمه وارد کند. در واقع، دود نیز قادر است به ریه‌های اسب، مانند انسان، آسیب جدی برساند.

پیامد­ها و خطرات حاصل از استنشاق دود

استنشاق دود قادر است چشم اسب را تحریک سازد، بنابراین آن یک امر عادی است که ببینید مقدار آبریزش چشم یا ترشحات مخاطی افزایش یافته است. اسب‌هایی که در نواحی هوای آلوده  حضور داشته‌اند سرفه در آن­ها نیز یک حالت رایج می­باشد، عمل­کرد ریه آن کاهش یافته و تلاش برای تنفس افزایش می­گردد. همچنین، دود کار ریه‌های اسب را برای دم و بازدم بیشتر می­سازد. یک اسب حتی احتمال دارد بعد از نفس کشیدن در دود، صدایی مانند خس خس از خود خارج سازد و دارای ترشحات بینی مخاطی‌شکل شود.

علاوه بر این سیستم ایمنی بدن اسب به دلیل تنفس او در دود برخاسته از آتش‌سوزی ، تحت تاثیر قرار می­گیرد، این نقص باعث می­شود اسب نتواند باکتری­ها و گرده­هایی که در طول روز استنشاق کرده را از بین ببرد و باعث می­شود بعدها به عفونت دچار گردد.

به اسب خود چگونه کمک نماییم تا با هوای آلوده سازش نماید؟

متاسفانه، آویزان کردن فیلتر HEPA به گردن اسب‌تان نمی­تواند یک مورد کاربردی باشد. گرچه ما انتظار داریم این­طور باشد. خوشبختانه از شیوه­های دیگری که به آن‌ها این امکان را می­دهد تا از پس دود برآیند، می­توان استفاده نمود. در طی روزهای دودی، راه­حل اول محدود ساختن شدت تحرک­های آن می­باشد. به شاخص کیفیت هوا توجه نمایید. بدن در هنگام تحرک هوای بیش­تری را استفاده می­کند، این عمل در زمان بد بودن کیفیت هوا مناسب نمی­باشد. در این هنگام برای او زمان بگذارید و به تیمارش بپردازید. اگر می­خواهید سوار آن شوید، از میدانی که در فضای بسته قرار دارد استفاده کرده و فقط ورزش­های سبک را انجام دهید.

اثرات تنفس دود ناشی از آتش‌سوزی در اسب‌ها

همواره این یقین را داشته باشید که آب شیرین فراوانی را در اختیار آن‌ها قرار داده‌اید. از آنجایی که پس از تغذیه با یونجه اسب‌ها حداکثر آب را می­نوشند، بهتر است یک آبشخور در آن نزدیکی تعبیه سازید. نوشیدن آب به حیوان اجازه می‌دهد تا مجراهای تنفسی خود را به صورت مرطوب حفظ نماید، که به تمیز کردن ذرات معلقی که در دود وجود دارند، کمک نماید. اگر مجراهای تنفسی خشک باشد، به معنی این است که ذرات می‌توانند به مجاری تنفسی بچسبند و آن را تحریک سازند برای کمک به دریافت مایعات بیشتر، خیساندن یونجه در آب می­تواند یک راه مطمئن باشد، همچنین گرد و غبار را کنترل می­نماید.

اگر اسب شما به­سختی می­تواند با دود کنار بیاید و نمی‌تواند از خس‌خس سینه یا سرفه راحت شود، این مسئله را با دام­پزشک در میان بگذارید و از او راهنمایی بخواهید. آن‌ها ممکن است قصد داشته باشند یک نبولایزر را برای کمک به تنفس حیوان یا حتی مایعات داخل وریدی برای کمک به آبرسانی و برطرف ساختن سمومی که از تنفس در دود به بدن آن­ها وارد شده است، استفاده کنند. اگر استنشاق دود شدید باشد، به بدن­شان صدمه جدی وارد می­شود و آن‌ها چند هفته طول خواهد کشید تا بهبود یابند.

ترجمه گروه رایمون

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *