اسب در طول روز چقدر آب مصرف می کند؟

اسب در طول روز چقدر آب مصرف می کند؟ | رایمون متخصص تغذیه اسب | 1

یک اسب روزانه به‌طور میانگین 5 تا 10 گالن آب شیرین استفاده می‌کند. دقیقا مانند انسان‌ها، هر کدام از اسب‌ها به مقادیر متفاوتی از آب نیاز دارند. اسبی که علوفه­‌ای برای تغذیه ندارد اما به آب آشامیدنی دسترسی دارد، می‌تواند 20 تا 25 روز زنده بماند. اسبی که آب در اختیارش نیست ممکن است تنها 3 یا 6 روز زنده بماند. این حیوان ممکن است بعد از عدم نوشیدن آب در طی دو روز، میل به تغذیه نداشته باشد و نشانه­‌های بیماری کولیک و دیگر بیماری‌های مرگ­بار نمایان گردد. دقیقا مانند انسان‌ها، در گرمای تابستان، اسب‌­ها از نوشیدن آب تازه و خنک لذت خواهند برد، اما در شرایط هوای سرد زمستان، آب که بیش از حد سرد است و یا به­ صورت نیمه یخ زده وجود دارد برای تامین آن مشکلاتی وجود دارد. انسان‌ها برای گرم کردن و تامین نیازهای بدن خود در زمستان از یک فنجان چای، قهوه یا شکلات داغ لذت می‌برند. صاحبان اسب به این نکته پی برده‌اند که گرم نمودن آب آشامیدنی در زمستان، موجب افزایش مصرف آب در بین آن‌­ها می‌­شود. اسب‌های اهلی به علوفه مصرفی‌شان که از انواع گیاهان و خوراک‌های علف‌گونه تشکیل شده است، وابسته هستند. در تابستان اگر روزانه بتوانند از مزیت چریدن در علفزار­های تازه بهره‌مند شوند، می‌توانند با مصرف گیاهانی که آب فراوانی در بافت‌­های خود دارند، آب مورد نیازشان را تامین نمایند. این فرایند می‌تواند از میل آن‌ها جهت تامین آب از طریق نوشیدن بکاهد. در زمستان، تغذیه حیوان به علوفه‌ای از علف‌های خشک یا یونجه وابسته است که آن حاوی آب کم­تری می‌­باشد. بنابراین، ممکن است در ماه‌های زمستان به آب بیشتری نسبت به فصل چرا نیاز داشته باشد.

 

اسب در طول روز چقدر آب مصرف می کند؟ | رایمون متخصص تغذیه اسب | 3

نگرانی‌های مربوط به شرایط آب و هوای فصلی

همان­طور که می­دانید دسترسی به آب در دماهای مختلف فصول سال، متفاوت است، استفاده از اسب‌ نیز توسط انسان‌ها بازتاب‌ شرایط آب و هوایی فصلی است. صاحبان اسب معمولا در طول ماه‌های سرد زمستان سوار اسب نمی‌شوند یا از آن‌ها استفاده نمی‌کنند. هنگامی که فصل بهار فرا می‌رسد و به سمت ماه‌های تابستان پیش می‌رود، اسب جهت سواری برای خوش‌گذرانی، مسابقات اسب‌دوانی، نمایش، زمین زراعی و کار‌های مربوط به مزرعه فعالیت بیشتری دارد. اگر در طی این مدت آب مصرف نکنند بدن آن­ها دچار کم آبی خواهد شد.

کمبود آب در بدن این حیوان وضعیتی بسیار مهم و جدی است و این عامل می‌تواند به دلیل تحرکات بیش از حد، شرایط پر استرس‌ یا در اثر اسهال صورت بگیرد. کمبود آب می‌تواند موجب کمبود الکترولیت‌ها شود. الکترولیت‌ها شامل مواد معدنی سدیم، کلرید و پتاسیم می­‌باشند و اگر به آن‌ها سریعا آب‌ نرسانند می‌تواند موجب نارسایی کلیه‌­ها گردد.

صاحبان اسب می‌توانند با تشخیص علایمی مانند افتادگی چشم یا تیرگی زیر چشم، سستی، خشک شدن پوست و دهان، پهلوهای کشیده شده، گوشه‌­گیری و یا ترشح بزاق خیلی غلیظ، به کمبود آب در حیوان خود تردید کنند. یکی دیگر از علایم کم‌آبی میزان بالای پروتئین در خون است که با نمونه‌گیری از خون قابل شناسایی می‌­باشد. بسیاری از اسب‌­ها، یک نشانه یا چندین علایم را در بدن خود نشان می‌­دهند.

یک شیوه ساده، اما نه همیشه دقیق برای تشخیص کمبود آب در بدن آن‌ها، انجام یک آزمایش ساده نیشگون گرفتن پوست می‌­باشد. یک لایه از پوست او را نیشگون بگیرید و سپس به حال خویش بگذارید. پوست باید بدون درنگ به حالت اولیه و طبیعی خویش بازگردد. اگر پوست پس از دو تا پنج ثانیه به حالت برجستگی باقی بماند، می‌تواند علامت کمبود آب در بدن آن باشد. هر چه پوست بیشتر در حالت برآمدگی باقی بماند می‌تواند نشان ­دهنده شدت کمبود آب در بدن اسب باشد. اگر پوستی ده تا پانزده ثانیه در همان حالت برآمدگی باقی ماند، این پوست نشانه کمبود شدید آب بدن حیوان است و باید سریعا به دام­پزشک اطلاع داد.

در دسترس بودن آب

در طی کار‌های طاقت­ فرسا اغلب آب شیرین و خنک را در اختیار آن قرار دهید. اگر حیوان در محلی قرار دارد که آب آشامیدنی همان طعم آب خانگی را ندارد، ممکن است از نوشیدن آن خودداری نماید. پیش از رفتن به مکان دیگر، چند روز قبل از سفر با نوشابه بدون گاز یا آب سیب، آب آشامیدنی خانه را مزه‌دار نمایید تا او را به بو و مزه آب عادت دهید. برای سهولت کار صاحب اسب، بسته‌های پودر آماده الکترولیت، طعم‌دار یا بدون طعم، می‌تواند به آب آشامیدنی افزوده شود تا بار دیگر مواد ضروری را تکمیل نماید.

روش‌های مدیریت ساده

صاحبان اسب قادر هستند در زمانی که شرایط برای اسب استرس­‌زا می‌­باشد، روش­‌های مدیریت ساده‌ای را در نظر بگیرند و از تاثیرات کمبود آب بر بدن آن‌­ها جلوگیری نمایند. بدن اسب خود را بشناسید و در جهت نشانه‌­های کم‌آبی بدن باشید و مرتبا “آزمایش نیشگون گرفتن” را اجرا کنید. همیشه آب تازه و تمیز را به قدر کافی تهیه کنید و اگر احتمال می‌­دهید شدت کم­ آبی مشکوک است سریعا آن­را با دامپزشک در میان بگذارید. قانون کلی این است که اگر در طی واقعه‌­ای آب می­‌نوشید و تمایل به نوشیدن آب دارید، احتمال اینکه آن‌ها نیز همین را از شما طلب نمایند وجود دارد. اسب سواری یک ورزش مناسب برای شخص سوارکار است و همچنین متابولیسم بدن اسب‌­ها را افزایش می‌­دهد. همیشه ایمنی را در نظر داشته باشید. بدن اسب را هیدراته و بدون کمبود آب نگه دارید!

ترجمه گروه رایمون

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *