دسته‌بندی کولیک‌ها و راه‌های پیشگیری از آن

درمان کولیک اسب

فهرست مطالب

پیشنهاد ما برای شما
دسته‌بندی کولیک‌ها و راه‌های پیشگیری از آن | رایمون متخصص تغذیه اسب | 2

دایجستیو | Digestive

۵۷۰,۰۰۰ تومان۵۰۱,۶۰۰ تومانمشاهده کنید

کولیک اسب

به طور کلی کولیک‌ها به دو دسته اصلی کاذب و حقیقی تقسیم‌بندی می‌شوند.
کولیک حقیقی با منشا دستگاه گوارش است و در کولیک کاذب منشا درد خارج از دستگاه گوارش قرار دارد.
به عنوان مثال ابتلا به سنگ کلیه در اسب موجب بروز علایم درد می‌شود که با توجه به اینکه منشا درد در حفره شکمی قرار دارد علایمی مانند کولیک حقیقی بروز می‌کند، تشخیص و درمان باید توسط دامپزشک طب اسب انجام پذیرد. جیره و مکمل نامناسب و نامتناسب احتمال رخداد ابتلا به سنگ کلیه را افزایش می‌دهد، جیره با مقادیر بالای کلسیم و سایر مواد معدنی می‌تواند خطر آفرین باشد از این رو توصیه می‌شود که استفاده از مکمل‌ها تحت نظر دامپزشک و متخصص تغذیه انجام شود. بسیاری از کره‌ها که برای رشد بیشتر به طور نا آگاهانه و نامتعارف از مکمل‌های حاوی عناصر معدنی استفاده می‌کنند در سال‌های بعد در خطر ابتلا به سنگ کلیه هستند. پس استفاده از مکمل با کیفیت و تحت نظر متخصص بسیار حائز اهمیت است.
هر عارضه ای که سبب ایجاد درد در ناحیه حفره شکمی شود ولی خارج از دستگاه گوارش باشد می‌تواند کولیک کاذب را رقم بزند و علایم درد بروز کند.

کولیک اسب
همان طور که بیان شد کولیک حقیقی منشا گوارشی دارد. زخم معده، بیماری‌های انگلی، انسداد روده‌ها، پیچ خوردگی‌ها و … از اصلی‌ترین دلایل کولیک‌های حقیقی هستند که در ادامه به توضیحی چند از این علل می‌پردازیم:

زخم معده

باید گفته شود که زخم معده از بدو تولد کره یعنی در دو هفتگی تا سنین بعدی همواره سلامت اسب را تهدید می‌کند. از مهمترین علایم ابتلا به زخم معده می‌توان به کاهش وزن و کولیک‌های راجعه اشاره کرد. تشخیص قطعی زخم معده تنها با اِندوسکوپی معده میسر است و پس از آن با توجه به گریدبندی زخم درمان باید توسط دامپزشک اسب انجام پذیرد. رخداد زخم معده در اسب‌های ورزشی بیشتر دیده می‌شود که این مهم به جیره غذایی آنان مرتبط است اما این بدان معنا نیست که اسب‌های غیر ورزشی از خطر ابتلا به زخم معده در امان هستند.
پیشنهاد ما برای شما
دسته‌بندی کولیک‌ها و راه‌های پیشگیری از آن | رایمون متخصص تغذیه اسب | 13

بایوتکس | ™BioteX

۹۰۰,۰۰۰ تومان۷۹۲,۰۰۰ تومانمشاهده کنید

پیشگیری از زخم معده

یکی از مهمترین راه‌های پیشگیری از زخم معده تنظیم جیره غذایی و مدیریت صحیح آن است. جیره‌های کنسانتره‌ای و اسیدی اسب را بیشتر در خطر ابتلا قرار می‌دهند از این رو باید جیره غذایی و حجم استفاده از آن با نظر متخصص تنظیم شود. استفاده بدون دستور دامپزشک و متخصص تغذیه اسب می‌تواند سلامت اسب را تهدید کند. علاوه بر این رعایت نکات مدیریتی نیز می‌تواند از راه پیشگیری باشد، از جمله این نکات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- کنسانتره در وعده‌های غذایی کم حجم استفاده شود.

۲- بلافاصله قبل و بعد از تمرین اسب فعالیت ورزشی نداشته باشد.

۳- علوفه یخ زده و آب سرد در فصول سرد سال در اختیار اسب قرار نداشته باشد.

۴- استفاده از روغن در جیره غذایی می‌تواند کمک کننده باشد.

۵- در کره‌ها فراهم کردن محیط آرام و بدون استرس رخداد ابتلا به زخم معده را کاهش می‌دهد.

برای پیشگیری از سایر کولیک‌های حقیقی باید استفاده از داروی ضد انگل، سوهان دندان و جیره غذایی مناسب و تنظیم‌ شده را مد نظر قرار داد.

محصولاتی که می‌تواند به درمان کولیک اسب شما کمک کند:

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *